דף הבית / מאמרים / צריך קשר עם צדיק – פרשת מצורע

צריך קשר עם צדיק – פרשת מצורע

מאת: רחל חוזה. מקור המאמר: אתר שקוף

תקציר:

לכל אחד יש את הסיפור המיוחד שהביא אותו בפעם הראשונה אל הצדיק. יש כאלה שבאים מתוך כך שהתעורר בהם רצון, כיסופים, השתוקקות ואהבה רבה… ויש כאלה שנקראו לכך מסיבות אחרות

 

צריך קשר עם צדיק

פרשת מצורע

לכל אחד יש את הסיפור המיוחד שהביא אותו בפעם הראשונה אל הצדיק. יש כאלה שבאים מתוך כך שהתעורר בהם רצון, כיסופים, השתוקקות ואהבה רבה… ויש כאלה שנקראו לכך מסיבות אחרות כמו הסיפור הידוע איך שהבעש"ט הקדוש קירב אליו את הרה"ק בעל תולדות יעקב יוסף, שסיפר עליו שפעם אחת נכשל בברכה לבטלה, והראו לו מן השמים איך שמעבירה זו צמח גן נפלא של הסט"א מלא בעצים ופירות משובחים ומפוארים, ובכה ע"ז ועשה תשובה גדולה, עד שראה שהפירות נתייבשו, ואח"כ ראה שהענפים נתייבשו, וסיים הבעש"ט הק', אבל השורש עדיין ישנו, וזאת לא יוכל לעקור אלא כאשר יבוא אלינו, והרב הקדוש הרב יעקב עמד מאחורי החלון ומיד כששמע זאת קפץ פנימה אל הבעש"ט הק', כיוון שזולתו לא ידע איש מכל הסיפור.

הרוצה להתרפא- ילך לצדיק!

פרשת השבוע עוסקת בתורת המצורע:

"זאת תהיה תורת המצורע ביום טהרתו והובא אל הכהן" אמנם הצרעת היא מחלה ממש המתגלה באופן חיצוני בגוף האדם כמחלת עור, אולם סיבותיה השורשיות אינן ביולוגיות אלא רוחניות. חז"ל במסכת ערכין מנו שבעה חטאים שמחמתם באה צרעת: לשון הרע, שפיכות דמים, שבועת שוא, גילוי עריות, גסות רוח, גזל וצרות עין.

"לשם מה בכלל צריך לכתוב והובא אל הכהן?" מקשה בעל הנתיבות שלום, ר' שלום נח ברזובסקי ומסביר:

יש חטאים שהאדם חוטא שעיקר החטא בהם הוא עצם מעשה האיסור, ויש חטאים הנובעים משורשים של מידות רעות. אם אלו חטאים שנובעים מגאווה או נובעים מתאווה כזו או אחרת וכדו, שכל מידה רעה מביאה להרבה עניינים אסורים. חטאים שנובעים משורשים של מידות רעות עיקר הפגם אינו עצם המעשה אלא השורש פורה ראש ולענה שהצמיח את פרי הבאושים, אותן מידות רעות שהן שורש הרע אשר הביאו למעשה החטא. אפילו אדם שלא עבר עבירה מימיו, אם יש בו עדיין את שורש הרע אפילו שלא עבר עבירה בפועל, כיוון ששורש הרע בקרבו הרי זה עצם העניין (פרי הארץ). וזה שלא עשה עבירה בפועל אין זה הוכחה שאין בו שרשי הרע, כי אולי לא נזדמן לו או שנמנע מפני הבושה וכד', אך כל עוד לא עקר את שורש הרע מקרבו הריהו אחוז ברע. ושורשי הרע הם יותר קשים מהחטאים עצמם כמאמר חז"ל: "הרהורי עבירה קשים מעבירה".

ועל זה אמרו חז"ל: "הרוצה לעקור ע"ז ישרש אחריה, לא די במה שמבטל את הע"ז אלא צריך לעקור את השורש… כי הוא הגורם לכל החטאים וכל זמן שאינו עוקרו הריהו שב ומצמיח באושים" (ע"ז מה).
אז אם גם אתם מוצאים את עצמכם חוזרים ונכשלים אחרי שקיבלתם על עצמכם אינספור קבלות, הסיבה לכך היא: שחטא שאינו אלא במעשה, יכולה הקבלה לבטל את המעשה, אך חטא שנובע מהשורש אין בכח הקבלה לעקור את השורש.

למה כל כך קשה לעקור את השורש? כי עניין השורש פורה ראש ולענה הוא שלטון הסט"א על האדם. כלומר יש מעשים שגורמים לאדם ליפול לגמרי בידי הסט"א עד שאינו שליט כלל על מעשיו כיוון שהוא נתון לגמרי תחת שלטון הסט"א. ומכאן הקושי בעקירת מידה רעה. ואמרו בעלי המוסר שנקל להיות בקי בש"ס ופוסקים מאשר לעיקור מידה רעה.

וזה עניין המצורע, שהוא נתון לגמרי תחת ידי הסט"א וכדברי חז"ל שמצורע הוא מוציא שם רע. הפגם שלו הוא שיש בו גורם המוציא רע. לא הרע שהוא עושה בפועל עושהו למצורע, אלא השורש הנמצא בקרבו שמוציא רע, הם הינם מידותיו הרעות, גורמי הרע והשורשים המביאים לכל החטאים, כיוון שהוא נתון בידי הסט"א. אז מה עושים?

העצה הראשונה היא 'והובא אל הכהן'. כלומר שיתקשר לצדיק או לחברותא הדבוקים בה' יתברך, זה הכח להוציאו ולשחררו משלטון הסט"א.

צריך קשר עם צדיק

"כל העולם עומד על הצדיק, שנאמר: צדיק יסוד עולם".

רבינו הקדוש כותב (תורה ס"ז, ח"ב): כי הצדיק הוא היופי והפאר של כל העולם כולו… כשזה הצדיק, שהוא היופי והפאר של כל העולם, נתפרסם ונתגדל בעולם, אזי נפתחין העיניים של העולם, ואז אדם רואה את האמת ויכול לתקן את כל הד' יסודות הנמשכים מן הצדיק, שהוא הנהר היוצא מעדן וממנו נפרדים ד' ראשים, שהם: אש, רוח, מים, עפר – דומם, צומח, חי, מדבר.
כשהאדם מקושר לצדיק, ומשתדל לקיים את עצותיו הקדושות, זוכה על ידי זה לראות את כל הד' יסודות ולהסתכל על עצמו היכן הוא אוחז בהם, ועל ידי זה יכול לתקנם.

נקודת הצדיק שבתוכנו

דרך נוספת לתיקון המצורע מביא ר' נתן בליקוטי הלכות:

"תיקון המצורע, שהוא הבעל לשון הרע ומחלוקת שעשה מריבה בין אדם לחברו ובין איש לאשתו, תיקונו להשתדל לקרב נפשות להשם יתברך, שע"י זה עולה כבודו יתברך מזלותא דגלותא ועולה לשורשו, עד שעל ידי זה נמשך שלום בכלל ובפרט ונתתקן המחלוקת, וע"י זה נטהר המצורע הנ"ל מטומאתו. אך הוא צריך לזהר מאוד שלא להשתדל בהתקרבות הנפשות בכדי לגדל כבודו ע"י זה, חס ושלום, כי אזי לא יוכל לקרב הנפשות כלל ולא יקבל תיקונו בשלמות, רק יהיה כל כוונתו רק בשביל כבוד השם יתברך" (ליקוטי הלכות "זאת תהיה תורת המצורע")

נוכל אם כן לגלות את נקודת הצדיק שבתוכנו ולהעצימה ע"י שנשתדל לקרב נפשות לה' יתברך. ומה גדול יותר מלקרב נפשות לעצמן . לטוב האמיתי שבתוכן ע"י הקשבה והכלה ומתוך כך לגלות את הקב"ה שנמצא בתוך כל אחד ואחד מאתנו. ב"ה שנזכה.


אודות admin

מנהל אתר חדשות ברסלב, סופר, מנחה קבוצות, מטפל ומעביר שיעורים לאור תורתו של רבי נחמן מברסלב. מחבר רב-המכר ״סוד הנקודה הטובה״ http://sodhanekuda.com והספר ״התגלות״ http://www.hitgalut.co.il

Check Also

עבדו את השם בשמחה | ברסלב מאיר

פרשת השבוע ראה (דברים יב-ז) "[ואכלתם שם] לפני ה' אלקיכם ושמחתם בכל משלח ידכם אתם ...

הרב ויזנפלד

ברסלב מאיר | פרשת השבוע עקב

  מנהיג אמיתי | פרשת השבוע עקב הנה בכל דור ודור ישנם כאלה שהם חכמים ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

ריפוי יהודי | סדנאות נפש ברוח החסידות | ספר מתנה | ספר להתחזקות