דף הבית / אירועים / מידה רעה ושמה שנאה

מידה רעה ושמה שנאה

תפילת הדרךשנאה

ידועה לכל עבודת המידות שהדגיש רבינו אצל חסידי ברסלב, על כן ראוי לדבר על מידה רעה המפסידה הרבה מאד אצל האדם והיא השנאה.

שנואה היא השנאה, שעליה אמר התנא שהיא מוציאה את האדם מן העולם, והיא גוררת אחריה הרבה עבירות, ובא על ידה לידי מחלוקת ולידי לשון הרע, וגורם לו להיות שמח לאיד, ולהיות חובל ומאנה ונוקם ונוטר, וכהנה רעות רבות.

חמורה היא השנאה, שאין בכל העבירות עבירה שעובר עליה תמיד כמו השנאה, שבכל רגע ששונא – עובר על מה שכתוב בתורה 'לא תשנא את אחיך בלבבך', ועל מה שכתוב 'ואהבת לרעך כמוך'.

שנאת חינם

וזהו הטעם שבעוון שנאת חינם נחרב בית המקדש. וכל מין שנאה קרויה שנאת חנם, שכל הטענות שיש לו לשנוא – הבל המה, מעשה תעתועים.
וגדולה רעת השנאה כשהיא שמורה בליבו של האדם, וכלפי חוץ מתנהג כאילו הוא חבירו, זו רעה חולה לאין מרפא, כיון שבזמן שהשנאה היא בפרהסיא – בסופו של דבר יעמדו מתווכי שלום ויעשו שלום ביניהם, אבל כשהיא בלב, עברתם שמורה נצח, ואין אדם יכול להשמר מחברו השונאו, ולכן ציותה התורה 'לא תשנא את אחיך בלבבך'.

וטוב לגבר שיבחר הרע במיעוטו, ואם חברו הרע לו, או באופן שמותר לשנאתו מחמת רע מעלליו, אף על פי כן לא יראה לו השנאה בפרהסיא, ויזהר מלבישו ברבים שנמשך מכך עוון רב..!

שנאה מחמת קינאה

אבל רעת האדם היא בכך שרוב הפעמים ששונא האדם את חבירו זהו מחמת קנאה, שנדמה לו שעל ידי חבירו הפסיד את פרנסתו, ולכן הוא מתבייש ומפחד להראות כי הוא שונא לו בשביל כך, כי חרפה היא לו להודיע לכל שהוא מקטני אמנה, והשנאה הזו תעורר מדנים, עד שלבסוף יהיו לו כביכול סיבות רבות על השנאה, אבל לפי האמת את כולם ישא רוח, כדבר האמור לעיל.

וצריך הרבה מאד תפילה ועבודת השם להנצל ממידה זו וליישב דעתו איך להנצל מהעוון שיוצא ממידה רעה זו, ולראות בהתבודדות מה ניתן לעשות ואיך להגיע לשלום ופיוס עם חבירו וצריך דעת והדרכה וייעוץ מצדיקים מה רצון השם על פי דעת תורה !

בברכת התורה חסידי ברסלב


אודות breslevmeir

Check Also

תפילת הדר,דרך צליחה,מכונית,מנהרה

תפילת הדרך של חסידי ברסלב

תפילת הדרך היום עם כל התאונות והצרות איך שיוצאים מהבית נסיונות בעיניים, נסיונות בלחץ, רק ...

נסיעת נשים לאומן

ברכות השחר לנשים | הלכות כלליות

ברכות השחר לאישה  בכלליות ברכות השחר לאישה. אין הרבה שינויים בהלכות ברכות השחר לנשים, רק הברכה ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

ריפוי יהודי | סדנאות נפש ברוח החסידות | ספר מתנה | ספר להתחזקות