דף הבית / אירועים / יצר הרע

יצר הרע

יצר הרע

היצר הרע.

את היצר הרע רק ב'ברסלב' מנצחים !

שאלה שרבים שואלים את עצמם, למה הקב"ה הוריד לעולם את יצר הרע ? למה להביא לנו נסיונות קשים מנשוא?
כל אדם והנסיונות שהקב"ה מנסה אותו,וכמובן שהקב"ה לא מביא אגוזים לילד בלי שיניים..הקב"ה לא מביא ניסיון שאותו אדם לא יכול לעמוד בו! אך עדיין..

בשביל מה יצר הרע? למה לא פשוט להכניס אותנו לגן עדן?

[כדרך אגב,הרבה אנשים חושבים שגן עדן זה מקום אחד. טעות בידכם – גן זה מקום אחד,עדן זה מקום אחר. עדן = עד נ' – כלומר נ' מסמל את חכמה (50 שערי בינה), כלומר בעדן נמצא חוכמה אלוקית,חכמה נצחית,נמצא שם 'גילוי אלוקים'. גן,הוא לא כמו העדן,ישנו פסוק בתורה שאומר שיוצא נהר מעדן אל תוך הגן. כלומר הגן הוא לא כמו העדן אבל עדיין השפע של העדן מזרים אל הגן גם חכמה נצחית ו'גילוי אלוקים'..אבל לא משנה זה,זה בשביל מי שרוצה לדעת]

לפני שאענה על התשובה,הקדמה קצרה:

עפ"י מפרשי הקבלה,ישנם 4 עולמות:
[עולם אק -אך לא נחשב עם העולמות ולא נדבר עליו מכיוון שאין לי שמץ של מושג מהו]

1.אצילות – עולם שנאצל לחלוטין
2.בריאה – פה התחיל בריאת היש מאין.
3.יצירה.
4.עשייה – העולם שלנו.

זה נקרא ארבע עולמות אבי"ע [ראשי תיבות].

אצילות הוא עולם זך לחלוטין,כולו רוחניות.הוא ברמה הכי גבוהה.ועולם עשייה הוא העולם שלנו שהוא הכי נמוך.
וככל שיורדים עולמות עד לעולם שלנו, ככה הרוחניות והזכות של אותו עולם יורדת.

עולם 'אצילות',ההעתק שלו זה עולם ה'בריאה',וההעתק שלו זה עולם ה'יצירה',וההעתק שלו זה עולמנו אנו עולם ה'עשייה'.
כלומר,אז כמו שאמרנו עולם האצילות שהוא זך לחלוטין,ההעתק שלו(בריאה) שהוא פחות רוחני,וההעתק שלו(יצירה) שהוא פחות רוחני. לאט לאט מתוך שיורד הרוחניות של אותו עולם,הוא מתחיל להיות עולם חומרי. לכן בעולם שלנו הכל חומרי וגשמי מכיוון שהוא העולם הכי פחות זך.

כל מה שאנחנו עושים בעולם הזה,קורה גם בעולמות העליוניים משום שהם העתק של העולם הזה. לכן אדם שעושה מצווה בעולם הזה,אין לנו מושג מה הוא עושה בעולמות העליוניים,איזו השפעה חיובית הוא מביא לעולם,ומחזיר שפע לעצמו ולכל העולם, וכן לא עלינו בעבירה,שמשפיע על עצמו רעה ועל כל העולם.

הקב"ה אף אחד לא ברא אותו.הוא תמיד היה שם ותמיד יהיה שם. הקב"ה הוא טוב,ואף אחד לא הוריש לבורא עולם את הטוב הזה. והקב"ה רוצה שאנחנו נהיה כמותו,הוא רוצה שיהיה לנו טוב עצמי,הוא לא רוצה להכניס אותנו ישר לגן העדן,כי יהיה לנו טוב,אבל לא יהיה לנו טוב עצמי,אלא טוב שקיבלנו ממישהו אחר.

הקב"ה רוצה שאנחנו נירש את הטוב בעצמנו,בעמלנו,בכפנו,בזעתנו.

אבל איך יעשה זאת הקב"ה? לכן הוא חייב לברוא טוב ורע בעולם! וכמו שאמרנו העולם שלנו הוא העתק של העתק של העתק, לכן עשה הקב"ה בעולמות העליוניים קלקול כלשהו,ואותו קלקול השפיע בעולם שלנו,ובאיזה צורה?

בצורה של טוב ורע.שיהיה בעולם הזה טוב ורע,שיהיה נסיונות! שיהיו קשיים,שאדם יבנה את עולמו הרוחני ויירש את הטוב בעצמו ולא שמישהו אחר יתן לו אותו.

אבל מכיוון שהעולם שלנו חומרי וגשמי,ההשפעה בעולמות העליוניים צריכה להשפיע פה בעולם גם בצורה חומרית וגשמית..ואיך באמת היא השפיעה?

היא השפיעה ע"י כך שהיה בעולם תוהו ובוהו בבריאת העולם.
ולכל אלה ששואלים למה הקב"ה ברא אתה עולם בתוהו ובוהו – למה הוא פשוט לא ברא עולם מסודר? – הנה התשובה,מכיוון שאותו קלקול השפיע בעולם שלנו באופן החומרי והגשמי.

כלומר,הקב"ה הוא זה שהביא לנו את הנסיונות – וכי דרכו של אבא להרע לבנו? חס וחלילה – כל מה שאבא שבשמיים עושה,רק לטובה הוא עושה את זה,רק למעננו,על מנת שיהיה לנו טוב.
ונכון שיש נסיונות קשים,שמרגישים שאין מנוס ואי אפשר להתמודד – אבל תוך תוכך אתה יודע שאתה מסוגל,וגם כך אומר ה' – איך?

בבוקר שאנחנו קמים אנחנו אומרים :"מודה אני…בחמלה, רבה אמונתך"

מה זה 'רבה אמונתך" ? במה הקב"ה מאמין?! הוא האלוקים!!

אלא, זה בשביל כל אלה שבדיכאון,כל אלה שמיואשים,כל אלה שנפלו,כל אלו שרוצים לקום ולהתחזק,כל אלה שמתחזקים,כל אלה עם בכיות,כל אלה עם הבעיות.

הקב"ה אומר לאדם "רבה אמונתך" = רבה אמונתי בך – אני מאמין בך בן שאתה מסוגל,כי אני בראתי אותך אני יודע מה אתה שווה,אני יודע למה את מסוגל,למה אתה יכול להגיע ,אם רק תרצה,אם רק תשקיע,אם רק תוותר על דברים אחרים. אני מאמין בך!

ככה האדם! – שיצר הרע מנסה להכשיל אותך בכל מיני מחשבות רעות וכוזבות,עזוב אותו,תברח ממנו,ואל תגיד 'לא יכול הוא חזק ממני' – הקב"ה מאמין בך – ואם הוא מאמין בך , אתה לא מסוגל!?!? הוא ברא את כל העולמות,הגלקסיות,החיות,הבני אדם,הצמחים… ובך ה'הקטן' הוא מאמין ושם לב אליך,אז אתה כן מסוגל,כל השאר זה רק תירוצים.

הגאולה באמת קרבה,הסימנים שמראים את בואו של מלך המשיח באים בצורה מפחידה,זה יבוא מהר,אז אל תגיד מחר אתחזק,מחרתיים – מחר יהיה מאוחר מידיי – מחר אתה לא תתחזק! יצר הרע ישתלט עליך גם מחר! עכשיו תעשה,עכשיו תתחיל ללמוד,עכשיו תתחיל לשים ציצית! עכשיו תתחיל לשים כיפה,עכשיו תתפלל! אבל עכשיו ולא לאחר את זה. וככה גם הבנות – עד כמה שקשה,עד כמה שזה 'מבייש' אתכם,עד כמה שחברות שלכן מציקות לכן וצוחקות עליכן – תתלבשו בצניעות,לא רק שאתן מכשילות את עצמכן אלה גם ציבור שלם,לא חבל סתם לאבד עולם הבא בשביל להראות חתיכת בשר ?!!? קבלו על עצמכם החלטה ותלכו איתה עד הסוף – תראו את הסבתות שלנו של הדור הקודם, חס וחלילה להראות טיפת בשר מגולה לעיני כל…איך הם הקפידו על זה..

בעז"ה שהדברים יכנסו ללב השומע והקורא וישארו שם – כי 'האדם לעמל יולד' – עמל זה חלק מהחיים – אף אחד לא אמר שזה קל,מה שבא בקלות הולך בקלות.

חזק חזק ונתחזק!

חסידי ברסלב


אודות breslevmeir

Check Also

עבדו את השם בשמחה | ברסלב מאיר

פרשת השבוע ראה (דברים יב-ז) "[ואכלתם שם] לפני ה' אלקיכם ושמחתם בכל משלח ידכם אתם ...

הרב ויזנפלד

ברסלב מאיר | פרשת השבוע עקב

  מנהיג אמיתי | פרשת השבוע עקב הנה בכל דור ודור ישנם כאלה שהם חכמים ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

ריפוי יהודי | סדנאות נפש ברוח החסידות | ספר מתנה | ספר להתחזקות