דף הבית / כללי / המקום שבו אין לשקר קיום – נועה ירון דיין

המקום שבו אין לשקר קיום – נועה ירון דיין

רבי נחמן מברסלב אמר שעל ידי מצוות נר חנוכה אפשר לזכות לדעת קדושה. דעת שנקראת " שמן הטוב" והדעת הזו היא זיכרון. זיכרון קדום יותר מכל זיכרונות הילדות. זיכרון חמקמק שטבוע בנשמתנו. אצל רובנו הזיכרון הזה רדום. אור הנר של חנוכה מסוגל לעורר את הזיכרון היקר הזה. "זיכרון עלמא דאתי" זיכרון עולם הבא. אף אחד מאיתנו לא יכול להגיד שהוא יודע בוודאות שיש עולם הבא. ובכל זאת בפנימיות שלנו אנחנו יודעים שיש נצח. גם היהודי הרחוק ביותר יודע בעומק נשמתו שיש בו יותר מהעפר שממנו הוא בא ואליו הוא עתיד לחזור.

העפר הזה, הגוף הכלה הזה, עוטף ומכיל בקרבו חתיכת נצח. חתיכת טוב מוחלט ואינסופי שסופיות הגוף מכבידה עליו ומצמצמת את צעדיו. זוהי הנשמה, חלק אלוקא ממעל שהגיעה מרחוק ועוד עתידה לחזור לביתה שאיננו בתוך הזמן והמרחב. כמה זרות אנחנו מרגישים לפעמים בתוך עולמנו שלנו. בתוך הגוף שאנחנו קוראים לו "אני", בתוך המשפחה שאנחנו קוראים לה "שלי", בתוך הבית שלנו, על הכורסא שלנו, בתוך מסלול חיינו שאנחנו רגילים לצעוד בו יום אחר יום. אז להיכן אנחנו שייכים באמת? הזיכרון הזה חסום. הוא מבליח מידי פעם וחוזר ונעלם. זיכרון עולם הבא. זיכרון התכלית שלשמה נבראנו. זיכרון כור מחצבתנו. זיכרון אבינו המצטער על הריחוק בינינו. זיכרון הנצח, ההמשכיות, הגאולה העתידה לבוא, הסיבה והטעם לכל הייסורים, שורש כל השמחות והשפע, זיכרון עולם הבא.

המקום שבו אין לשקר קיום. שבו אין הסתרה ואין חושך. המקום שבו כולנו אחד, בלי פירוד ובלי מחלוקת, חצובים מתחת כיסא הכבוד. ואת הזיכרון הזה ראוי לזכור מיד עם קומנו בכל בוקר. לזכור שיש עוד עולם. אליו אנחנו צועדים במסלול קיומנו הנוכחי, משם אנחנו באים ולשם אנחנו הולכים. והדרך לשם ארוכה. וראוי להכין צידה כדי ללכת בה בכבוד. ולא מלווים לו לאדם בלכתו לשם לא כסף ולא זהב. לא כבוד ולא גדולה. מה שנחשב כאן לפסגת ההצלחה, בלתי שמיש שם. מה שבזוי ומושלך לארץ בעולם הזה, יקר שם מזהב ומפז.

אני יושבת מול נר החנוכה ומתרכזת בשלהבת הקטנה והמרקדת. סביבי יושבים כל ילדי. אני רואה את השלהבת מרצדת בתוך עיניהם. נקודה של זהב בתוך האישון השחור. נקודה של זיכרון בתוך עולם השכחה. בתוך חשכת השכחה.

אני מתפללת עלי ועליהם ועל כל ילדיך באשר הם שם. שנזכה לזכור ולא לשכוח. יש עוד עולם. כל מחשבה דיבור ומעשה בעולם הזה, מחוברים בחוט בלתי נראה לשם. כל צעד קטן לעבר הקדושה בעולם החשוך הזה, הוא התקדמות אדירה שם. בכל פעם שאנחנו זוכים לראות אמת בעיניים המתעתעות והמטעות שלנו, אנחנו מתחברים לשם. עולים מעל הטבע, מעל חוכמת יוון, אל מעל הטבע, אל מעל המקום והזמן.

זכה אותנו ריבונו של עולם לזכור תמיד את תכליתנו. זכה אותנו ששלהבות נר החנוכה ירצדו תמיד בתוך עינינו ועיני ילדינו. שנזכור ולא נשכח בחושך שלנו, שלא בחייל ולא בכוח, לא בגבורת הסוס ולא בשוקי האיש, רק בחסדי שמיים. שנזכור ולא נשכח אחרי מה ראוי לרוץ, ואת מה כדאי להשליך. שנזכה להגדיל את הדעת הזו בעולמנו, בתוך ליבם של ילדינו, בתוך ליבנו האטום והרודף. שנזכה שיתקיים בנו 'אזכרה נגינתי בלילה עם לבבי אשיחה ויחפש רוחי', שנזכה לחפש ולמצוא עמוק בפנים, פח קטן של שמן זית, חתום בחותמו של כהן גדול, טהור וזך. גם כשהכול חרב מסביב, שלא נתייאש לעולם מלהאמין שהוא קיים. הפח הקטן והחבוי הזה. עמוק עמוק, בין עיי החורבות, מתחת למפולות ולהרס, בתוך הלב שלנו, הוא אכן קיים.


אודות admin

מנהל אתר חדשות ברסלב, סופר, מנחה קבוצות, מטפל ומעביר שיעורים לאור תורתו של רבי נחמן מברסלב. מחבר רב-המכר ״סוד הנקודה הטובה״ http://sodhanekuda.com והספר ״התגלות״ http://www.hitgalut.co.il

Check Also

1239712_218911995113998_3740751345332874172_n

פרשת השבוע חוקת | ברסלב מאיר

רוצה באמת להיות בן אדם ? להנצל מכל הבלבולים והמחשבות הרעות והטורדניות של הבלי עולם ...

מכתבי תודה !

רואים ישועות בלי הבטחות ! מכתבי תודה ! תודה רבה על ה"הסרת עין הרע" שעשיתם ...

2 comments

  1. נעה ירון, צפיתי בסדרתך בהנאה בפרקים הראשונים אך אז המהפך היה בלתי עוקב, לא ברור, מיסיונרי ובעיקר לא משכנע.
    אכזבה

  2. עזוב,
    תקרא את הספר-
    תתמוגג!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

ריפוי יהודי | סדנאות נפש ברוח החסידות | ספר מתנה | ספר להתחזקות