דף הבית / שיעורים / הכנה לפורים – סוד האחדות

הכנה לפורים – סוד האחדות

ראש חודש אדר משמיעים על השקלים. כתוב שעם ישראל הקדימו את שקליהם לשקליו של המן הרשע. הוא רצה בעזרת השקלים לשלוט בגורלם של היהודים ולחסלם ואילו הם מקדימים את השקלים לבית המקדש. מה הקשר?

ידוע מהמפרשים כי מצוות מחצית השקל – שהיא המצווה בה מדובר בפרשת שקלים – מצביעה על כך שכל אחד הוא חלקי, כל אחד הוא חצי. הראייה של מחצית השקל מאפשרת לנו לראות דרך החלקיות שלנו את האחדות הכללית. מתוך זה שאני מוכן לקבל את זה שאני חלקי, מתוך זה שאני מוכן לקבל את זה שאני צריך את חברי – אני יכול להאיר את אור האחדות בעם ישראל.

טענתו של המן היתה "יש עם אחד מפורד ומפוזר" ואילו הרפואה שאסתר מציעה היא "לך כנוס את היהודים". זאת אומרת כנגד טענת הפירוד של המן-עמלק (שהוא גימטריה ספק), יש את אור האחדות שמאירה אסתר המלכה בעם ישראל.

גם פרשת השקלים, מחצית השם מצביעים על האחדות והם הכנה לניצחון של פורים. הניצחון של פורים מושג על ידי ראייה אחדותית ולכן גם אפשר להבין את ההלכה כדברי השולחן ערוך: "חייב אינש לבסומי בפוריא עד דלא ידע בין ארור המן לברוך מרדכי" – חייב אדם להגיע למדרגה שבה הוא לא רואה את הנפרדות. הוא רואה את האחדות, הוא רואה את הנקודה העמוקה יותר בבריאה, נקודת אחדות ההפכים.


אודות admin

מנהל אתר חדשות ברסלב, סופר, מנחה קבוצות, מטפל ומעביר שיעורים לאור תורתו של רבי נחמן מברסלב. מחבר רב-המכר ״סוד הנקודה הטובה״ http://sodhanekuda.com והספר ״התגלות״ http://www.hitgalut.co.il

Check Also

ברסלב-שלום, אסור להיות זקן…

חידשנו את אתר האנטרנט ברסלב-שלום נשמח לראותכם באתר, נשמל גם אם תפיצו את השמועה, פורים ...

מה הקשר בין פורים ליציאת מצרים?

כמה פעמים קיבלנו אי-מייל שמתחיל ב "אנא קרא עד הסוף ואל תזרוק ישר לפח האשפה" ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

ריפוי יהודי | סדנאות נפש ברוח החסידות | ספר מתנה | ספר להתחזקות