דף הבית / רבנים ומשפיעים / הרב עופר ארז / הטור השבועי- הרב עופר ארז שליט"א

הטור השבועי- הרב עופר ארז שליט"א

בתורה כ"ב בליקוטי מוהר"ן רבנו מדבר על המושג "חותם". רבנו לא מסביר בתורה את פירוש המושג אולם בכתבי האר"י ז"ל ובעל בתניא המושג מבואר באריכות. האר"י ז"ל אומר כי זה מרמז על אחד הדברים הכי עמוקים בתיקון האדם והעולמות. המילה "חותם" נכתבת באותן אותיות שבהן נכתבות המילים "תחום" , "חתום" (גן נעול מעיין חתום)וכן "חומת".ז"א המכנה המשותף הוא שמדובר על מצב שבו אנו נועלים משהו, לא מאפשרים כניסה לגורמים שאינם רצויים.

עיקר תיקון המלכות נעשה ע"י הגבורות , במילים אחרות שמתייחסות אלינו- עיקר תיקון הנפש תלוי בתיקון הגבורות. מידת הגבורה היא אחת מהכוחות השורשיים בנפש, כאשר היא מתוקנת פרוש הדבר שהנפש נמצאת במצב של כח , למשל האדם מחליט שהוא רוצה לעשות  עבודה רוחנית כלשהיא והוא פשוט יכול להוציא את רצונו מן הכח אל הפועל. כאשר אדם בונה את הגבורות שבו אזי נמשך עליו אור מקיף (שזה החותם) ששומר עליו מהרע.

למעשה עיקר המניעה שלנו לעשות רצון ה' זה קלקול הגבורות ,כלומר שאין לנו כוחות נפש לעבודת ה'.

כמה עצות עיקריות שעל ידן אנו יכולים להתקדם בבניין הגבורות:

א. אמונת חכמים – כדברי רבנו שם שע"י אמונה בשבעת הרועים, שהכוונה היא לכלליות הצדיקים האמיתיים שבכל דבר, האמונה שהצדיקים ובפרט צדיק האמת שהוא השורש לצדיקים עוסקים בתיקוננו ומנתבים לנו את דרך התשובה כמבואר רבות בספרים הקדושים.

ב. עבודה על כח האיפוק– כח האיפוק נקרא תיקון הברית והיא בונה את החותם הפנימי. זה היסוד של תענית הראב"ד, תשאיר משהו קטן בצלחת, התאפקות קטנטנה מחוללת התקדמות גדולה. למעשה בעצם זה שאנו משתדלים לקיים כראוי את ההלכות הקשורות לנושא האכילה (ברכות, נטילת ידיים, כשרות וכו') בכך אנו כבר מתחילים לבנות את כח האיפוק בנפש.

ג. תיקון האמונה – החותם החיצון : ביטול אמונות כזביות כלומר לנסות בתוך החיים שלנו "לראות" את הקב"ה , לקשר את המציאות אליו ולא לראותה כמשהו נפרד. כעובדים על הנק' הזו אז היצר הרע   פחות יכול להכניס בנו עצבות, כבדות וכיו'.

יהי רצון שנזכה… חודש טוב ומבורך!!!


אודות admin

מנהל אתר חדשות ברסלב, סופר, מנחה קבוצות, מטפל ומעביר שיעורים לאור תורתו של רבי נחמן מברסלב. מחבר רב-המכר ״סוד הנקודה הטובה״ http://sodhanekuda.com והספר ״התגלות״ http://www.hitgalut.co.il

Check Also

הרב עופר ארז-שיחת חברים

הרב עופר ארז-שיחת חברים

http://ofererez.co.il/ א אלול תשע"ז אתר הבית החדש של הרב עופר ארז כל החברים מוזמנים להירשם ...

הכנה לאלול וראש השנה -הרב עופר ארז

הכנה לאלול וראש השנה -הרב עופר ארז

http://ofererez.co.il/ ליקוטי מוהר"ן תורה ו אתר הבית החדש של הרב עופר ארז כל החברים מוזמנים ...

One comment

  1. בס"ד

    כמו תמיד מצליח הרב לגרום לי להוריד מעצמי את האבק ולהתחיל מחדש, אשרינו, אשרינו שיש לנו את הדעת של רבינו ואפשר לראות עד לאן אפשר להגיע יהי רצון שנתעורר כולנו בתשובה לעשות רצונו התברך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

ריפוי יהודי | סדנאות נפש ברוח החסידות | ספר מתנה | ספר להתחזקות