דף הבית / כללי / ברסלב שלום – שיעור באמונה [לילדים]

ברסלב שלום – שיעור באמונה [לילדים]

החיים היומיומיים יכולים להביא אותנו לשיגרה, הרבה פעמים אנחנו שוכחים שגם עם הילדים צריך לדבר על אמונה, כמי שגר באיזור מעורב [דתיים \ חילוניים] חשבתי שצריך ללכת לבית הספר של הילדים שלי ולדבר על אמונה, התבודדתי על זה [עצם הרעיון ניתן לי בהיתבודדות ] וישבתי לכתוב, זה מה שיצא…..

אמונה

שלום אני מאיר והיום אני רוצה לדבר אתכם על אמונה, בתור ילדים שלומדים בבית ספר דתי אנחנו מורגלים להתפלל מדי בוקר, לומר את "ברכות השחר”, לקרוא "קריאת שמע", לפני כן בבית אנחנו נוטלים ידיים כשקמים, מברכים "אשר יצר" אחרי שמתפנים, כל אלו פעולות שאנחנו עושים מדי יום, באופן סדיר וקבוע, כל הפעולות האלו הן קיום מצוות, כלומר ההלכה מסבירה לי מה לעשות ואיך לפעול ולהתנהג על בסיס התורה שניתנה למשה בהר סיני על ידי השם יתברך, בזה שאני עושה את כל הפעולות האלו שאותן הזכרנו ועוד רבות אחרות, כמו "ברכת המזון" ומתן צדקה וכיבוד הורים, בזה אני מקיים את המצוות כלומר מקיים את מה שהשם יתברך ציווה אותי, באו חכמי ישראל עליהם השלום בכל הדורות מאז קבלת התורה ועד היום וביררו והסבירו איך על פי התורה – אני אמור לחיות ולהתנהג וחז"ל כל-כך השכילו עד שירדו לפרטי פרטים כך שבכל נושא ובכל תרחיש (סיטואציה – מקרה) אדע מה לעשות ואיך השם יתברך רוצה שאנהג.

–      עד כאן דברנו על ההלכה ועל קיום המצוות,

–        מלבד העובדה שבזה שאני מקיים מצוות – כלומר את מה שהשם יתברך ציווה אותי – ובזה אני מגלה בפעולות ומעשים שאני מאמין שכך הוא רוצה שאעשה ואנהג ויותר מזה בזה אני מגלה שאני מאמין שהוא קיים ונימצא כאן ? (לעצור ולתת להם לעכל)

–        האם יכול להיות שאעשה ואתנהג על פי ההלכה – הציווי האלוקי – והפעולות שאעשה וכל קיום המצוות שלי, לא יהיה קשור לאמונה ?  (לכתוב את השאלה על הלוח לתת להם זמן לראות שהבינו את השאלה ולחזור עליה לתת להם לענות ולכתוב על הלוח את התשובות ואת הסיבות שהם מעלים כטענות)

–      לסכם ולהגיע למסקנה :   אדם יכול לחיות ובמשך כל חיו להתנהג על פי ההלכה ולעשות כמעט הכל מכל מיני סיבות ובלבו לא יהיה אפילו מיליגרם אחד של אמונה.

כדי שנבין את הדברים יותר לעומק אנחנו חייבים לברר לעצמנו מהי אמונה, מהי אמונה ? (לכתוב את השאלה על הלוח וכן את תשובות הילדים)

(לחזור שוב) מהי אמונה ?

(להראות לכולם מטבע של שקל להכניס אותה לכף היד ולשאול)

מי שמאמין שיש לי שקל ביד ? שירים את היד…

מי מאמין שיש לי 1000 שקל ביד ? שירים את היד…

כולנו ראינו ששמתי שקל בכף היד, ראינו ולכן לא נדרשת כאן אמונה כלל, זאת אומרת שכדי לדעת שדבר מסוים שהוא ממשי ואמתי, ולדעת את זה על בסיס של אמונה – אני כלל לא משתמש בעיניים…

–      האם אני משתמש ביתר החושים שלי כדי להאמין במשהו

–        יש לנו חמישה חושים, מהם ? (לכתוב על הלוח)

האם אני משתמש ביתר החושים שלי כדי להאמין במשהו? (לתת להם לענות ולחכות…)

בשביל להאמין אני לא משתמש באף לא אחד מחמשת החושים שברא בי השם יתברך, את חמשת החושים ברא בי השם יתברך כדי שאוכל לחוש ולתפקד בעולם, זה נכון, אבל במה אני משתמש כדי להאמין ? (לתת להם זמן…)

  • בשכל – במחשבה
  • בלב – ברגש

כדי להאמין אני צריך להשתמש בשילוב של שכל ולב – בואו נתבונן בזה, איך אני יכול להיות בטוח שמה שאני חושב זה אמת ? כלומר  איך אני יכול להיות בטוח אבל במאה אחוז שמה שאני חושב זה אמת, ואין מצב שאני טועה ? ותזכרו שאני לא יכול להשתמש בחמשת החושים כדי לבסס את המחשבה הזו שלי,

זאת שאלה שאנחנו שואלים לגבי המחשבה אבל מה עם הרגש ?  איך אני יכול להיות בטוח שמה שאני מרגיש זה אמת ? וזה במאה אחוז נכון בלי טעויות ?

כמה פעמים חשבנו משהו וגילינו שטעינו וכמה פעמים הרגשנו משהו וגילינו שטעינו ? (לתת לילדים לספר על מקרים שקרו להם)
מתוך זה אנחנו לומדים שגם על הלב אי אפשר לסמוך כי גם הוא מטעה אותנו לפעמים וכן הדבר לגבי השכל שהוא כלי החשיבה גם הוא מטעה, אבל מקודם אמרתי לכם שבשביל להאמין אני משתמש בשכל שלי ובלב שלי ועכשיו גילינו שגם הם מטעים אותנו אז מה עושים ואיך ?

התורה הקדושה מגלה לנו איך להגיע למצב שאנחנו משתמשים בכלים שהשם יתברך נתן לנו, כלי החשיבה והרגש – השכל והלב, כדי להגיע למצב שיש בנו אמונה חזקה בו יתברך, אמונה שהיא אמת מוחלטת שאותה אי אפשר לסתור, היא חזקה, מבוססת, מוצקה ובלתי ניתנת לתזוזה, ובעזרת השם במשך הזמן היא הופכת להיות הבסיס והמרכז של חיינו….

מי מאיתנו לא רוצה שבתוך הלב והשכל שלו יגדל עץ גדול עם שורשים עמוקים שמגיעים שלושת אלפים שנה עד למעמד הר סיני וענפים חזקים וגדולים עלים ופרחים מלבלבים, פירות יפים וטעימים, עץ של אמונה שילווה אותו לכל אורך החיים, עץ שיחזק אותו ויתמוך בו וישמח אותו וישמור עליו וינחם אותו ויקשיב לו ויאהב אותו וכל זה תמיד תמיד, ללא תנאים, בלי דרישות ובקשות בלי הפסקות בלי נפילות בלי הגבלות, תמיד תמיד, מי לא רוצה כזה דבר ? הרי אם יהיה לי עץ כזה שיגדל בתוך השכל שלי ובתוך הלב שלי אז הוא תמיד תמיד איתי והוא תמיד תמיד שומר עלי ומגן עלי ואוהב אותי ובצילו אני יכול לנוח, ומפירותיו אני יכול לאכול….

אני רוצה לגלות לכם סוד….

בכל בוקר לקראת סוף התפילה אנחנו אומרים "ברוך אלוקינו שבראנו לכבודו והבדלנו מן התועים ונתן לנו תורת אמת וחיי עולם נטע בתוכנו" (לכתוב את הפסוק על הלוח ולשאול את הילדים אם הם שמים לב למשהו מיוחד) אם נתבונן במה שאנו אומרים נגלה בתוך הפסוק הזה שמגלים לנו חז"ל שהשם יתברך ברוב רחמנותו ומתוך אהבתו אותנו כבר נטע בתוך כל אחד מאיתנו זרע קטן של העץ הזה – עץ האמונה, וכן נתן לכל מאחד מאיתנו תפקיד, תפקיד חשוב מאד – להשקות ולטפח את עץ האמונה הפרטי שלו, טוב אז הכל טוב ויפה ונפלא מאד אבל מכאן ועד להיות גנן טוב הדרך ארוכה, אז איך אני יכול להשקות את העץ ?

הרי אמרנו כבר מקודם שהשכל לבד יכול להטעות אותי והלב לבד גם עליו אי אפשר לסמוך כי גם הוא מטעה אותי…. מה אעשה ?

התורה הקדושה מראה לנו את הדרך… ואומרת לנו "וידעת היום והשבות אל לבבך", לדעת אנחנו יודעים בשכל מתוך מחשבה, ואת הידיעה הזו יש להשיב אל הלב, כיהודים אנחנו צריכים על פי הציווי האלוקי על פי התורה הקדושה לקחת את מה שאנחנו מבינים ו"להוריד" אל הלב, אם אני אזכה לקחת את ההבנה השכלית שלי ולהבין אותה בלב בעזרת הרגש אזכה לאמונה (להסביר שוב עם תנועות ידיים – לקחת השכל ולהוריד אל הלב)

עכשיו יש לנו בעיה כי אני יכול לדבר ולדבר ולדבר אבל איך באמת בצורה מעשית אנחנו "מורידים" משהו מהשכל – מההבנה השכלית אל הרגש שבלב, זה קל לדבר אבל איך בפועל עושים את זה ? (לתת לילדים להעלות רעיונות)

השם יתברך גם את זה לא החסיר מאיתנו וגילה לנו גם את זה בתורה הקדושה… בספר שמות כתוב "ויהי ידיו אמונה" מה זה אומר לי ? חז"ל הקדושים אומרים שאדם מרים את ידיו לשמים ומתפלל בזה הוא משקה את זרע האמונה שנטוע בתוכו והזרע הופך לשתיל ואם זוכה האדם וממשיך להשקות אותו בהתמדה מאט מאט יום אחרי יום לבסוף יגדל בו עץ גדול ומרהיב ביופיו, תפילה היא המפתח, תפילה היא הכלי והאמצעי שמוריד את השכל ומקשר אותו אל הלב וכך בעזרת השם זוכים לאמונה.

(לכתוב בגדול על הלוח אמונה – תפילה – אמונה)

למה כל כך חשוב לי שתהיה לי אמונה ?

חז"ל שואלים מדוע ברא השם יתברך את העולם – מהי מטרת בריאת העולם ומסבירים שהשם יתברך ברא את העולם כדי ל"הנות לנבראיו" – כדי לגרום הנאה לנבראים

מדוע אני צריך שתהיה לי אמונה כדי להתענג על השם ? (לתת לילדים לדבר… לפתח איתם את הנושא לפי מה שהם יעלו…)

(להגיע איתם לזה שבאמת כדי להינות חייבים את השם וחייבים תפילה)

מהי תפילה ? שיחה עם השם שבה האדם מודה על כל מה שניתן לו וכן מפרט את כל הדברים בהם נכשל ומבקש עזרה כדי לשנות ולהשתנות ובקשה על דברים רוחניים וגשמיים לעתיד.

התפילה של האדם הראשון הייתה כל כך חשובה ובעלת כוח גדול כל כך עד שהשם יתברך עיקב את גדילת כל הצמחים ועד שהאדם הראשון לא התפלל לא ירדו גשמים והאדמה עדיין לא הוציאה את פירותיה.

התפילה של האבות : אברהם – שחרית, יצחק – מנחה, יעקוב – ערבית.

התפילות של משה רבינו – התפילות על עם ישראל על מרים ועל עצמו.

התפילות של דוד המלך – ספר תהילים.

התפילה מהסידור – מדוע נוצרו הסידורים

התפילה האישית – ספר לשם יתברך בשפה שלך כל מה שעובר עליך, כל מה שטוב ולהפך, תודה על מה שנתן ובקש את שאתה צריך, השם יתברך מחכה לשמוע את מה שיש לך להגיד, אל תתן לו לחכות לחינם, הוא יכול למלאות את כל רצונותיך.

כדי להתפלל מעומק הלב אני חייב להעריך את עצמי ולראות את הטוב שיש בי כי רק כך אזכה לראות את הטוב שבחברים שלי ורק כך אזכה לקיים את מה שרבי עקיבע אמר "ואהבת לרעך כמוך" אם אבין שכל העולם לא נברא אלה בשבילי ועלי לראות היכן הוא חסר כדי שאוכל להתפלל שהשם יתברך ימלא את החיסרון, נגיע כולנו לגאולה, כל יהודי הוא יהלום – יהלום בכתר של המלך, ואנחנו צריכים להבריק את הטוב שבכל אחד מאיתנו כדי שהכתר של המלך יהיה הכי יפה והכי נוצץ שאפשר – איך אפשר לעשות את זה ? על ידי תפילה, על ידי אמונה…

(לספר את הסיפור על בן המלך שהיה עשוי מאבנים טובות)

מעשה במלך אחד שלא היו לו בנים. והלך ועסק בדאקטורים (רופאים), כדי שלא תהיה מלכותו נהפכת לזרים, ולא הועילו לו. וגזר על היהודים שיתפללו בעבורו שיהיה לו בנים. והיו היהודים מבקשים ומחפשים צדיק, כדי שיתפלל ויפעל שיהיה לו בנים. ובקשו ומצאו צדיק גנוז. ואמרו לו שיתפלל שיהיה להמלך בנים. וענה שאינו יודע כלל. והודיעו להמלך. ושלח המלך פקדתו (שקורין "אוקאז") אחריו, והביאו אותו להמלך. והתחיל המלך לדבר עמו בטוב: הלא אתה יודע, שהיהודים הם בידי לעשות בהם כרצוני, על כן אני מבקש ממך בטוב שתתפלל שיהיה לי בנים. והבטיח לו שיהיה לו באותה שנה ולד, והלך למקומו. וילדה המלכה בת, והיתה אותה הבת מלכה יפת תאר מאד. וכשהיתה בת ארבע שנים היתה יכולה כל החכמות ולזמר בכלי שיר והיתה יודעת כל הלשונות והיו נוסעים מלכים מכל המדינות לראותה, והיה שמחה גדולה על המלך. אחר כך נכסף המלך מאד שיהיה לו בן, כדי שלא תהיה מוסבת מלכותו לאיש זר וגזר שוב על היהודים שיתפללו שיהיה לו בן. והיו מבקשים ומחפשים את הצדיק הנ"ל, ולא מצאו אותו כי כבר נפטר. ובקשו עוד ומצאו עוד צדיק גנוז, ואמרו לו שיתן להמלך בן. ואמר שאינו יודע כלל. והודיעו להמלך ואמר לו המלך גם כן כנ"ל: הלא היהודים בידי וכו' כנ"ל. אמר לו החכם, (היינו זה הצדיק הנ"ל): תוכל לעשות מה שאצוה. אמר המלך: הן. אמר לו החכם: אני צריך שתביא כל המיני אבנים טובות, כי כל אבן טוב יש לו סגלה אחרת, כי יש אצל המלכים ספר שכתוב בו כל מיני האבנים טובות. אמר המלך: אני אוציא חצי מלכותי כדי שיהיה לי בן. והלך והביא לו כל מיני האבנים טובות ולקחם החכם והדקם. ולקח כוס יין ונתנם לתוכו ונתן חצי הכוס להמלך לשתות וחציה להמלכה. ואמר להם שיהיה להם בן שיהיה כלו מאבנים טובות ויהיה בו כל הסגלות של כל האבנים טובות. והלך למקומו. וילדה בן, ונעשה שמחה גדולה על המלך. והבן הנולד לא היה מאבנים טובות. כשהיה הבן בן ארבע שנים היה יפה תאר מאד וחכם גדול בכל החכמות והיה יודע כל הלשונות. והיו נוסעים מלכים לראותו. והבת מלכה ראתה שאינה חשובה כל כך ונתקנאה בו. רק זאת היתה נחמתה: באשר שאותו הצדיק אמר שיהיה כלו מאבנים טובות, טוב שאינו מאבנים טובות.

פעם אחד היה הבן מלך מחתך עצים ונקף באצבעו. ורצתה הבת מלכה לכרך את אצבעו, וראתה שם אבן טוב. ונתקנאה בו מאד ועשתה עצמה חולה. ובאו כמה דוקטורים ולא היו יכולים לעשות לה רפואה. וקראו למכשפים. והיה שם מכשף. וגלתה לו האמת שהיא עשתה עצמה חולה כנ"ל. ושאלה אותו אם יוכל לעשות כשוף לאדם שיהיה מצרע. אמר: הן. אמרה לו: אולי יבקש מכשף שיבטל הכשוף ויתרפא. אמר המכשף: אם ישליכו הכשוף אל המים, לא יוכלו לבטלו עוד . ועשתה כן, והשליכה הכשוף אל המים. ונעשה הבן מלך מצרע מאד, (והיה לו) על חטמו צרעת ועל פניו ועל שאר גופו. ועסק המלך בדאקטורים ובמכשפים ולא הועילו. וגזר על היהודים שיתפללו. ובקשו הצדיק הנ"ל, והביאו אותו למלך. והצדיק הנ"ל היה מתפלל תמיד להשם יתברך באשר שהוא היה מבטיח שיהיה הבן מלך כלו מאבנים טובות, ולא היה כן. והיה טוען להשם יתברך: האם עשיתי זאת בשביל כבודי?! לא עשיתי כי אם בשביל כבודך, ועכשו לא נתקים כמו שאמרתי! ובא הצדיק להמלך. והיה מתפלל ולא הועיל. והודיעו לו שהוא כשוף. והצדיק הנ"ל היה גבוה למעלה מן כל הכשפים. ובא הצדיק והודיע להמלך שהוא כשוף, ושהשליכו הכשוף למים, ואין תקנה להבן מלך כי אם שישליכו המכשף שעשה הכשוף למים. אמר המלך: אני נותן לך כל המכשפים להשליכם למים כדי שיתרפא בני. ונתיראה הבת מלכה. ורצתה אל המים להוציא הכשוף מן המים, כי היתה יודעת היכן מנח הכשוף, ונפלה אל המים. ונעשה רעש גדול שהבת מלך נפלה אל המים. ובא אותו הצדיק הנ"ל ואמר להם שהבן מלך יתרפא. ונתרפא, ונתיבש הצרעת ונפל ונקלף כל העור ממנו ונעשה מאבנים טובות כלו. והיה לו כל הסגלות של כל האבנים טובות, (היינו כי אחר שנקלף העור אז נתגלה ונראה שהבן מלך הוא כלו מאבנים טובות כאשר אמר הצדיק הנ"ל):

(לחלק לילדים את הסיפור – ולכתוב על הלוח – ולומר לילדים)

אשמח אם כל אחד יכתוב חיבור קצר אפשר וכדי בעזרת ההורים – חיבור על אמונה.

אשמח לקבל תגובות

מאיר – www.breslevshalom.com


אודות breslevshalom

Check Also

1239712_218911995113998_3740751345332874172_n

פרשת השבוע חוקת | ברסלב מאיר

רוצה באמת להיות בן אדם ? להנצל מכל הבלבולים והמחשבות הרעות והטורדניות של הבלי עולם ...

מכתבי תודה !

רואים ישועות בלי הבטחות ! מכתבי תודה ! תודה רבה על ה"הסרת עין הרע" שעשיתם ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

ריפוי יהודי | סדנאות נפש ברוח החסידות | ספר מתנה | ספר להתחזקות